Kidonya’dan Ayvalık’a.
Ana Sayfa » Ayvalık » Kidonya’dan Ayvalık’a.
Yazan-Çizen Cundalı | 3 kişi yorumlamışyorum cunda
Üretim Tarihi: Salı, Haziran 3, 2008

Kidonya - Ayvalık

Kidonya, yaşadığımız kentin antik çağdaki ismi… Anlamı “yabani ayva” yada “ayvalık”… Tarih boyunca söylenişi dışında anlamı değişmeyen bir isme sahip şehrimizde, geçmişten bugüne doğru beraberce bir yürüyüş yapalım.Bugünün Ayvalık’ında yeni oluşan mahalleleri, iç içe girmiş eski ve yeni yapıların arasında eski Ayvalık’ın izlerini takip etmeye çalışalım.

Eski Ayvalık yerleşiminin çamlık meydanından başladığını , bu bölgenin büyük ihtmimalle “ekabir” diyebileceğimiz bir kitlenin sayufiye olarak kullandığını, günümüze kadar gelen yapıların ihtişmanından anlayabiliyoruz.Yine çamlık da Laka olarak bilinen alanda ise bahçe tarımı yapıldığını buralarda seyrek de olsa bağ evi tarzında yapıların olduğunu görüyoruz.

Şimdiki Devlet Hastanesinin bulunduğu yerden merkeze doğru denize dik inen dar sokakların ve birbirine omuz vermiş ve çoğu sıradan eski yapıların ise asıl yerleşim merkezi yoğunluğunda halen vergi dairesinin bulunduğu noktaya kadar uzandığı anlaşılıyor.En uzak noktada yeni yapılan gümrük iskelesi’nin tam karşısında iki adet ikiz taş bina geçmiş mimarinin son örnekleri olarak şehre sınır koymaktadır.Geçmişte canlı bir ticarete sahip kentte bir çok yabancı temsilciliklerin bulunduğu ticarete bağlı olarak yabancı sigorta şirketlerinin faaliyet gösterdiklerini , bu şirketlere ait plaketlerin halen bir çok eski bina duvarında paslanmış olsalar bile bulşunduklarını biliyoruz.

Cumhuriyet yıllarında Ayvalık en radikal değişimi 1950 ‘li yıllarda yaşamış.O dönemin belediye başkanı H.Avni Baskın zamanında halen Atatürk caddesi olarak bilinen ana arter, istimlak ve yıkımlar yapılarak bugünkü haline getirilmiş.Ederemit caddesi olarak bilinen şimdiki Cumhuriyet caddesi üzerindeki o günkü trafik yoğunluluğunun kaldırılması amaçlanmıştır.

Halen dahi o gün alınan kararların ve uygulamanın ne kadar isabetli olduğunu anlatanlar yada buna karşı çıkanlar vardır.

Peki o tarihten önce Atatürk caddesinin durumu neydi?

Eski Ayvalık fotograflarından edindiğimiz bilgiye göre, yol belki bir aracın , yada at arabasının geçebileceği boyuttaymış.Ana meydandan Armutçuk istikametine gidişte yolun sağ tarafında yoğunlukla istimlak yapılmışş ve bugünkü trafik yükünü taşımaya devam eden Ayvalık’ın tek caddesi oluşmuş.

Yapılan istimlak ve yıkımların en acı tarafı ise ,bir çok eski yapının yanısıra şimdiki Cumhuriyet ilköğretim okulunun olduğu yerdeki mevcut binanın yıkılmış olmasıdır.

Eldeki resimlerden şimdiki hükümet binasının olduğu yerde mevcut yapının bahçe duvarları.ilkokulun bulundğuğu yerdeki eskiden “akademi”olduğu söylenen binanın ise ön cephesinin iki taş sütun ile desteklenmiş yine taş işçiliği yoğun bir giriş görülmektedir.

Bu gün Ayvalık şehir merkezi yine trafik sorunu yaşıyor.Mevcut yolun yetersiz olduğu dile getirliyor.Denzi doldurup yol yapılması gerektiğide söyleniyor.1950 lerdeki yol çalışmasının bugğn geldiği nokta , alınan o kararların doğru olup olmadığını tartışmaya açık hale getiriyor..Ne yaparsak yapalım gelişen teknolji ve artan ziyaretçi sayısı ile doğru orantılı araç sayısı artık bu kente araç yollu yapmanın anlamsızlığını ortaya koyuyor. O halde hala bir müğze kent görümündeki şehrimizi aaraç yoğunluğuna gömmekten öte bir şeyler yapma, yine radikal ama daha çağdaş kararlar alama zamanıdır.Hayal bu ya! Trafiktan arınmış, gürültüsüz,insanların çevrelerini görerek rahatça dolaşabilrdikleri bir Ayvalık düşlüyorum….

Yusuf Yumlu


View this Post in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

Facebook'da Paylas

Bakın Millet Neler Demiş?

3 comments
 1. Elif Canan Onat
  Haziran 13, 2008
  sus

  öncelikle böyle bir internet sayfası için teşekkürler. “yada” diye yazdığınız kelime ki diğer metinlerinizde de yer alıyor “ya da” şeklinde ayrı yazılır. kolay gelsin. iyi çalışmalar.


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz
 2. selam.!
  Kasım 12, 2008
  sus

  Yusuf & Cengiz restaurant’ınız hayırlı olsun ben kadıköy den zeki turak.! bu sitede isimleriniz geçmiyo sadece restaurant ismi geçiyor ama ben edremit star gazetesindeki size ayrılmış olan sayfanızdan yola çıkarak internetten aradığımda burası çıktı.inşallah yalnış yere yazmamışımdır.tekrar hayırlı olsun çok sevindim ve en kısa zamanda da ziyaretinize gelmek istiyorum..!= ? öpüyorum selamlar…


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz
 3. Cundalı
  Kasım 30, 2008
  sus

  Uyarınız için teşekkürler.


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz

Söyleyecek birşeylerim var diyorsanız!

Resminizi ekleyin!
Gravatar'a katılın ve burada resiminizde yayınlansın. Hemde Bedava!