Ayvalık’ta yaşamak sanattır.
Ana Sayfa » Ayvalık » Ayvalık’ta yaşamak sanattır.
Yazan-Çizen Cundalı | 1 yorum yapılmışyorum cunda
Üretim Tarihi: Çarşamba, Mayıs 28, 2008

Ayvalık ve Sanat

“Masal ülkesi gibi bir yer”

2006 ‘dan beri Ayvalıkta yaşayan ve çalışmalarını burada sürdüren Gülseren Kayalı, bilgi ve birikimlerini Ayvalık Kültür Sanat Derneği, resim atölyesinde sanatseverlerle paylaşıyor.”Dünden bugüne” adlı düzenlediği 31.Kişisel sergisini 2006 yılında ayvalık karagöz sanat evinde açan Kayalı, Fantazyalar isimli 5. kişisel sergisini Mayıs ayında İzmir Konak İş Sanatta, 36. sergisini ise Temmuz ayında “Bodrum Jazz now” sanat galerisinde açıyor.

Sanat için neden Ayvalık’ı seçtiniz?

Arkadaşlarımın daveti ile 2003 yılında Ayvalık’ a geldim. Bir ressam olarak havadaki koku ve ışık büyüledi beni. Cunda Otel’e indim camın penceresini açtım; karşımda kumsal deniz palmiyeler ve adalar… Sadelik ve dinginlik… Hemen o heyecanla o anda çizmeye başladım. Ve dedim ki hep yaşamak istediğim ve resim yapmak istediğim yeri buldum. 2006 da İstanbul daki atölye evimi kapatarak iki kedim ile birlikte, gördüğüm ilk anda heyecanlandığım ve büyük bir tutkuyla âşık olduğum Ayvalık’a taşındım. Dolaştıkça her yerini daha çok sevdim. Ayvalık’ın adaları gün batışları, yürürken her an değişen görüntülerin heyecanı, balıkçı motorları resmini yaptığım Cunda Adası Taş kahvesi, daracık yolları, boncukçuları, kumaşçıları seyyar satıcıları, evleri, kapıları, çarşı-pazarları, eski binaları, sarımsaklı sahili, saatli camii, kedileri, köpekleri, balıkçıları, küçük meydanları, kahvelerde anlatılan eski hikâyeleri, nefis yemekleri, restoran Bay Nihat’ı, Cundadaki kitap evinde heves hanımı, yerdeki taşları, iskemleleri, antikacıları, pansiyonları, cunda lokantaları, yaz gecelerinde imbatı, kışın karayeli, Pateriça ve balıkçı köyleri ile ayvalık ve Cunda, beni her zaman heyecanlı tutan, coşkularımı köpürten, çok sevdim masal ülkesi gibi bir yer. Sanki geçmişe açılan neşeli, hüzünlü ve içinde müthiş bir ironi gizleyen bir sahil kasabası.

Ayvalık’ın sanatçıya ne gibi bir katkısı var?

Sakin, güzelliklerle dolu, kendi kendinizle kalabileceğiniz ve resim yapmak için iyi bir gün ışığına sahip; Orhan PEKER, Burhan UYGUR, Muzaffer AKYOL gibi isimlerin resim yaptığı ve yaşadığı özgün bir yer. Çevre ve insan olarak ise; Resim ve sanat öğrenmeye istekli her yaştan insanı, sanatseverleri, koleksiyoncuları ağırlayan Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKUSAD) gibi gönüllü gurupları, Karagöz sanat evi, Ayvalık Belediyesi Kültür Sanat Eğitim Merkezi gibi mekânları var.

Buradaki çalışmalarınızdan kısaca söz eder misiniz?

Haftada 2 gün AYKUSAD resim atölyesinde resim öğrenmek isteyenlerle tecrübelerimi paylaşıyorum. Dernek yönetim kurulunda arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Atölye evimde resim çalışmaları yapıyorum; gördüklerimi defterime çiziyorum, hayal ettiklerimi boyaya geçiriyorum. 2008 sergilerime hazırlanıyorum.

Ayvalık cunda gülseren KAYALI gülseren kayalı


View this Post in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

Facebook'da Paylas

Bakın Millet Neler Demiş?

1 comment
 1. İzmirde bir Ayvalık Sergisi | Cunda Adası Ayvalık Tatil Otel Restaurant
  Ekim 21, 2008
  sus

  [...] Ayvalık’ta yaşamak sanattır. [...]


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz

Söyleyecek birşeylerim var diyorsanız!

Resminizi ekleyin!
Gravatar'a katılın ve burada resiminizde yayınlansın. Hemde Bedava!