Ayvalık Bayram’da Doldu Taştı
Ana Sayfa » Cunda » Ayvalık Bayram’da Doldu Taştı
Yazan-Çizen Cundalı | Siz de birşeyler yazın!yorum cunda
Üretim Tarihi: Pazartesi, Eylül 5, 2011

Ayvalik bayramda doldu tasti, firinlarda ekmek, Barlarda icki, Kasaplarda et kalmadi.

Cunda Adasi tarihinin en kalabalik bayramini gecirdi. Kimine gore 1 milyon kisi kimine gore 400.000 adayi ziyaret ederek Bayramlarini cundada Ayvalik’da gecirdi. Bayram sonrasi ise su anda ada da , cok para kazananlar parayla ne yapacaklarini dusunurken, Restoran calisanlari, Otel calisanlari, kendine gelebilmek icin dinlenmede. :)

Asagida sabah gazetesinde yer alan adadaki kalabaligi konu almis, bir haber mevcut.

Ramazan Bayramı’nda başta Ayvalık merkez, Cunda olarak da bilinen Alibey adası ve Sarımsaklı tarihinin en kalabalık günlerini yaşadı.

Hükümetin Ramazan Bayramında 9 günlük tatil olarak ilan etmesini fırsat bilen İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük kentlerde yaşayan vatandaşlar Ramazan Bayramında adeta Ege ve Akdeniz bölgelerine akın etti.

Bayramda bu akından en fazla nasibini alan turizm merkezlerinden biri de Balıkesir’in Ayvalık ilçesi oldu. Sektör otoritelerine göre, yaz aylarında ki turizm sezonunun Ramazan ayı nedeniyle yüzde 50′ye varan yediği darbeyi, bayramda Güney ve Ege bölgelerinde ki turizm merkezlerinin telafi ettiği belirtildi. Ayvalık ilçesinde, Ramazan Bayramında başta Ayvalık merkez, Cunda olarak da bilinen Alibey adası ve Sarımsaklı tarihinin en kalabalık günlerini yaşadı. Ayvalık Merkez’de pansiyon ve otellerin tamamında boş yer bulunamazken, büyük kentlerden ilçeye akın eden insan seli ve yoğun araç trafiği nedeniyle şehir merkezindeki trafiğin felç olduğu gözlendi.

Cunda Adası’nda sahil bandındaki restoranlarda gün boyu masaların boş kalmadığı ve bu restoranlarda bayram süresince tonlarca deniz ürününün tatilciler tarafından tüketildiği belirtildi. Ayvalık’a bağlı Altınova ve Küçükköy beldelerinde de durum şehir merkezinden farklı değildi. Bayramda, ilçe genelindeki turizm pastasından en büyük payı alan bölgelerden biri olan Sarımsaklı’da, otellerin, pansiyonların ve günlük kiralanan evlerde doluluk oranının yüzde 100′e ulaştığı belirtilirken, belde de birçok ailenin oturdukları evleri günlük 150 ile 200 TL arasında tatilcilere kiraladıkları ve bu ailelerin bayram süresince geceleri Sarımsaklı kumsalında battaniyelerle geçirdikleri öğrenildi.

İstatistiki bilgilerin önümüzdeki hafta içinde açıklanması beklenilen Ayvalık’ta ki ekonomik bayram bilançosunun ilçe tarihinin en yoğun kalabalığına sahne olduğu kaydedilirken, ilçe merkezi ve beldelerde konaklayacak otel, pansiyon bulamayan bir çok tatilcinin çareyi bayram tatillerini Ege’nin başka turizm merkezlerine gitmekte bulduğu gözlendi.

Ayvalık’taki esnafın bayram nedeniyle hasılat rekoru kırdıkları belirtilirken, bayram sonrasında ise tarihi yoğunluğun azalmasına rağmen geçmiş yıllara nazaran yüksek seviyede seyretmesinin beklenildiğim kaydedildi.


View this Post in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

Facebook'da Paylas

Bakın Millet Neler Demiş?

Henüz kimse bir şey eklememiş bu konuda ilk yorum yapan olmak istermisiniz?

Söyleyecek birşeylerim var diyorsanız!

Resminizi ekleyin!
Gravatar'a katılın ve burada resiminizde yayınlansın. Hemde Bedava!