AYIŞIĞI MANASTIRI YENİDEN DOĞUYOR
Ana Sayfa » Cunda » AYIŞIĞI MANASTIRI YENİDEN DOĞUYOR
Yazan-Çizen Cundalı | 5 kişi yorumlamışyorum cunda
Üretim Tarihi: Pazartesi, Temmuz 4, 2011

Geçtiğimiz yıllarda Suzan Sabancı Dinçer tarafından satın alınan ve satın alındığı tarihte %80 yıkık olan Aya Dimitri ta Selina, bir diğer adıyla Ayışığı Manastırındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Cunda Adası yeni bir yapıt daha kazanıyor. İnşaat süreci oldukça sancılı geçen ve tahmin edilen sürede bitirilemeyen binada artık çalışmalar da sona yaklaşıldı.

İnşaat süresince Cunda Adası ve Ayvalık‘taki bazı sivil Toplum Kuruluşları inşaatın durdurulması için çeşitli girişimlerde bulunurken, ada halkı restorasyon’un son halini oldukça merak etmekteydi.

Bu merak çeşitli spekülasyonlarada yol açarken, sık sık inşaat alanına kimsenin sokulmadığı, fotograf çektirilmediği, binanın eski halinden çok farklı olarak restore edildiği kulaktan kulağa dolaştı. Bu süreçte halkı bilgilendirici çeşitli çalışmalar yapılsa ve akıllardaki sor işaretleri giderilmiş olsaydı, bina’nın şimdiye kadar tamamlanması da mümkün olabilecekti.

Cundada.com olarak, tüm bu spekülasyonlara son vermek adına, sizlere Ayışığı Manastırının eski ve son halinin bir arada olduğu bir çalışmayı yayınlıyoruz.

Suzan Sabancı Dinçer‘e de eski haliyle harabe  niteliğinde olan bu binayı Cunda Adasına tekrardan kazandırdığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ayışığı Manastırı’nın diğer resimleri için ; Ayışığı Manastırı Resimleri

Cunda Adası Otelleri hakkında bilgi almak için; Cunda Adası Otelleri

Ayışığı Manastırı’nın bilinen en eski fotografı;

Cunda Adası’nı merak mı ediyorsunuz ? Ada’nın panoramik fotografından Cundayı keşfetmeye ne dersiniz ?

Adresiniz: www.cundaadasi.net

Cunda Adası


View this Post in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

Facebook'da Paylas

Bakın Millet Neler Demiş?

5 comments
 1. RIZA HALUK
  Temmuz 13, 2011
  sus

  Aslına sadık kalınmamış….. Beyaz sıvalar o zamanın mimarisinde yok……Sanki kendine özel bir yapı olmuş….. Kısacası aslından uzaklaşmış…..


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz
 2. Vedat
  Ağustos 24, 2011
  sus

  Sevgili dostlar bir dernek üstelik adı güzelleştirme ise korumayı da dikkate almak zorundadır.Cunda yı Cunda yapan özellikler arasında doğal taş yapısı ve endemik bitki çeşitliliği de vardır.Ayışığı manastırı ve ona giden yol üzerinde dünyada sadece Cundada bulunan 3 çeşit bitki türü bugün yokolmak üzere.O bölgede eskiden motorsikletle gidiş bile yasakken Sabancı oralardan dozerleri geçirdi.Yapılan şey halka açık bir müze değil.Sizler yakında oraya denizden bile gidemiyeceksiniz..Taksiyarhisi de Koç aldı inşallah sonu buna benzemez..


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz
 3. Kerem
  Eylül 21, 2011
  sus

  Ulan herifler güzelim manastırı aldılar özel mülk yaptılar, siz hâlâ Cunda Adası’na kazandırıldı yazıyosunuz. Kazandırılan bir şey varsa, kendilerine var. Eskiden yıkık da olsa içinde fink atabildiğimiz, manzarasına ortak olabildiğimiz, önünde denize girebildiğimiz manastıra şimdi ancak uzaktan bakıp ah çekmek düşen biz Cundalılara ise yine hasret, bize yine hüsran..


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz
 4. Kerem
  Eylül 21, 2011
  sus

  Bir de fotoğrafları hunharca, kocaman CUNDADANOKTAKOM diye damgalamışsınız, dilerseniz, kibarca isterseniz çok daha şovlu versiyonları bende mevcut, paylaşabilirim ;)


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz
 5. Zonta Kamil
  Kasım 30, 2011
  sus

  Restrosyanıda aşmış,tipik bir butik otel veya yazlık olmuş.Restorosyon deyip,iyi yiyorlar insanları.Daha bu ilk daha neler görecegiz.ilerde Ayvalıklı ayvalıgı tanıyamıyacak.Hadi kolay gelsin.Adamın dökülen binasın sit alanı,eski eserdir diye çivi bile çaktırmazlar.Alevere dalevere,geçmiş olsun AYVALIKLIYA.Zonta derki.geçmiş olsun.daha bu ilk.


  View this Comment in: English French Arabic German Greek Japanese Spanish

  Cevap yaz

Söyleyecek birşeylerim var diyorsanız!

Resminizi ekleyin!
Gravatar'a katılın ve burada resiminizde yayınlansın. Hemde Bedava!